Novinky

Baculatý ptáček

Baculatý ptáček

Že dřevěný tvar nemusí být pokaždé jenom tím, čím se na první pohled zdá, uvidíte až na pohled druhý nebo třetí. A potom vás  napadne, že z velkého dřevěného vejce stvoříte krásného ptáčka se srdcovým křídlem.

Potřebujete dřevěné vejce velikosti M, barvy ředitelné vodou a k nim natírací houbičku nebo štětec, akrylové fixy na dokreslení oka a vzorečků, ohebný drát na udrátování ocásku a zobáku, jedno nebo dvě dřevěná srdce na křídla - to podle představy, zda ptáček bude jednostranný nebo oboustranný, a ještě malý nebozez, tavnou pistoli, hřebíčky a kladívko.

Ptáčka nejdříve vybarvíte do barev, které se vám líbí. Ten náš je modrý a postup z jeho tvoření jsme pro vás zaznamenali na You Tube videu.

Bude mít ptáček na křídle tečky a srdíčka, na bříšku květiny, peříčka nebo jiné kreativní vzory? Tady dostává slovo tvořivá fantazie. Ať už budete vzory dělat otisky razítek, fixem nebo barvou, výsledek je jen na vás.

Ocásek vytvarujte z ohebného drátu libovolné barvy. Ten náš je ze tří částí, ale mohl být i z jedné a klidně v jiném tvaru. Zobáček ohněte také z drátu a všechny drátěné prvky vlepte do předvrtaných otvorů tavnou hmotou. Otvory jme vrtali ručním nebozezem. Možná vás ruční vrtání tolik neláká a jste šťastlivci vybavení aku vrtačkou s tenoučkým vrtákem, tak směle do toho.  Křídlo přitlučte malým hřebíčkem nebo přilepte tavnou hmotou.

 Rady na konec:

- Když budete chtít světlejší dřevěné hrany nebo zjemnit přechody mezi barvami, použijte na ně jemný smirkový papír.

- Když se vám podaří vyvrtat šikovně těsný otvor tak akorát na tloušťku drátu, obejdete se i bez tavné hmoty.

- Oboustranný ptáček není zatížený křídlem k jedné straně a lépe vyvažuje stání, také správně naohýbaný drátěný ocásek jeho stabilitě pomůže.  

  S dalšími nápady jsme pro vás na You Tube, fb a Instagramu. 

Jsem rádi že nám píšete co vás zajímá a dovolíte nám fotkami vašich nápadů inspirovat ostatní ve skupině.

     

  

Podzimní skřítek

Podzimní skřítek

Podzimní skřítek bývá častou a dětmi obdivovanou dekorací domácí i terasovou. Nejhezčí na něm jsou teplé podzimní barvy a nespočetné kreativní možnosti, z čeho se dá vytvořit. Tentokrát na něj vezměte dřevěné kostky 8x8cm nebo 10x10cm, vodou ředitelné barvy v podzimních tónech, kousek juty, hrstku polštářové výplně, pár stébel slámy nebo lýka, akrylové fixy, nějaké přízdoby z provázků a suchých květů.

Jeden nátěr dřevěné kostky barvou ze všech stran docela postačí, prosvítající dřevěná léta jsou jen ku prospěchu projektu. Obličej s úsměvem nebo bez dokreslete akrylovými fixy, vtisknete tak skřítkovi výraz, jaký se vám líbí. Na vlasy použijte  pár kousků slámy nebo lýka, uprostřed svázaného drátkem nebo provázkem. Svázaný střed přilepte tavnou pistolkou do středu horní plochy kostky. Nestrachujte se o skřítkův účes, sluší mu nedbalý rozcuch a přitavkovaný drátek stejně později přikryje čepička. 

 Čepičku umotáte z přeloženého jutového kola, sešijete spoj velkými stehy a vyplníte ji polštářovým rounem. S výplní bude čepice skřítkovi na hlavě lépe sedět, ale pro jistotu mu ji na několika místech přitavte pistolkou. Kolo vystřižené z juty je výhodné potřít po obvodu tekutým lepidlem, které po zaschnutí zprůhlední, přitom nedovolí vláknům juty, aby se třepila. Provázek uvázaný na mašličku šikovně stáhne čepičku do tvaru kloboučku, aby neklouzal. můžete ho na několika bodech přitavkovat. 

Teď už jen zbývá přilepit fešákovi barevnou květinu, porovnat vlásky, přistřihnout ofinku a najít mu prostor v bytě nebo na verandě. Že sušené květy vypadají mnohem lépe než umělé ví každý, ale když není slaměnka k mání, umělé květy to vyřeší. Nebo můžete použit listí, šípky či jiné dary přírody, skřítek to jistě ocení.  

Vyfoťte vaše fešáky jak se tváří a pošlete nám fotky na info@ozivdomov.cz 

Těšíme se na vás u dalších inspirací na  https://www.facebook.com/ozivdomov

 

 

 

Ježci z hřebíků

Ježci z hřebíků

Potrénujte s dětmi manuální zručnost při zatloukání hřebíků a přitom vyrobte něco užitečného. Ježka užijete na psacím stole jako držák vizitek a psacích potřeb, na poličce jako stojánek na fotky nebo v předsíni podrží třeba klíče. 

Na jeho výrobu potřebujete hrst hřebíků, kladivo, dřevěný domeček a pokud chcete ježka v barevném kabátku, tak kapičku nějaké vodou ředitelné barvy. Očka a čumáček dokreslete fixem, nebo dolepte ty samolepící z papírnictví. Tady je video, jak jsme se do toho pustili my.

 

Je to tak jednoduché, že snad doplníme jen několik dobře míněných rad ze zkušeností:

- dětem dejte při zatloukání do ruky kolíček na prádlo k přidržení hřebíku na místě, aby se neklepaly kladívkem do prstů,

- před zatlučením každý hřebíček poklepejte kladívkem přes špičku, tím se trošku otupí a nerozštípne vám při zatloukání dřevo,

- čumáček uděláte i z malého korálku nalepeného tavnou hmotou,

- dovolte dětem předkreslit tečky v místech, kde budou hřebíčky aby byly pěkně v rovině,

- když nakonec nebudou hřebíčky úplně řádkovat co na tom, však rozcuchaný ježek bude stejně krásný,

- děti za výkon hodně pochvalte a poraďte jim, jak ježečka prakticky využít, potom budou mít z dílka ještě větší radost.

 

Těšíme se na další fotky vašich tvořivých dílek, které inspirují nás i skupiny na fb a instagramu.   

 

Kočka na vyhlídce

Kočka na vyhlídce

Kočičí balanc trénink na zahradě nebo vyhlídku z terasy může mít vaše oblíbená dekorativní kočička za malou chvilku. Potřebujete k tomu menší dřevěnou kočku, pár dřevěných kostek různých velikostí,  barvy, akrylové fixy a tavnou pistolku.  

Kostky natřete do libovolných barev a pokreslete je geometrickými nebo jinými vzory pomocí akrylového fixu kontrastní barvy. Kočku natřete podle vlastní představy kočičí barvou obvyklou nebo klidně neobvyklou. V každé natírací a kreslící fázi se hodí pomoc dětí. Naše černá kočka je pokreslená bílým akrylovým fixem. Malované kostky spojujte k sobě tavnou hmotou libovolně do výšky. Na konci sloupku přilepte vyhlídkovou plošinku s kočkou. Jak nám to vyšlo se můžete podívat tady na You Tube videu.

Naše drobné rady na konec:

- Kdyby vyhlídka nedosáhla dost vysoko, je potřeba přidat pár kostiček.

- Pokud by nakonec tavná hmota na tu tíhu nestačila, pomůže spojení kostek pomocí hřebíků bez hlaviček.

- Do země zapíchnete sloupek tyčkou vlepenou do vyvrtaného otvoru spodní kostky nebo dolů použijte předvrtaný hranolový svícen či podstavec s tyčkou. Na terase musí stačit připevnění sloupku tavnou hmotou nebo oboustrannou lepící páskou, pokud tedy nepočítáte s jeho přilepením natrvalo.

-  Aby kočka z vyhlídky nespadla, můžete ji na plošku připevnit pomocí vlepeného spojovacího kolíčku jako my, k tomu se hodí předvrtaný podstavec z naší nabídky. Pokud potřebujete navrtat otvor do kočičky, napište nám to do poznámky při objednávce. 

- Zruční kutilové mohou provrtat kostky skrz a navléknout je na tyčku zapíchnutou do záhonu, kostky se potom mohou libovolně otáčet. Na terase pomůže držet otáčivý sloupek dřevěný podstavec s delší tyčkou.   

IMG20230813180016 

I vy můžete inspirovat ostatní fotkami vašich unikátních projektů ve skupině na našem fb a instagramu. 

Chobotnice z dřevěných korálků

Chobotnice z dřevěných korálků

Zábavná dekorace domů i na zahradu jako stvořená pro asistenci dětí při výrobě i výběru místa jejího pobytu. Potřebujete na ni dřevěné korálky různých velikostí a tenký vázací drát na chapadla, dřevěnou kuličku na hlavu, na dodělávky detailů tavnou pistolku, kousek provázku, fixy a mohou být koulecí samolepící očka z papírnictví. Video z výroby najdete tady na našem YT kanálu.  

Seřazením kuliček na jedno chapadlo získáte představu o jeho délce a máte ještě šanci kuličky přidávat nebo ubírat. Použili jsme zhruba 2-3 kuličky od každé ze sedmi velikostí. Potom už najisto ustříhnete drát zhruba dvojnásobně dlouhý, protože dvě chapadla budou navlečená spolu na jednom a ještě přidáte pro jistotu asi 8 cm na prostředek a zahnutá okrajová očka. Přes první navlečený minikorálek ohnete drátek a zatočíte do očka, zajistíte tak celé chapadlo před vyvlečením.

Dál už navlékáte seřazené korálky podle velikostí od nejmenšího po největší. Uprostřed plynule navážete navlékáním druhého chapadla v obráceném pořadí od těch největších po nejmenší minikorálek, který opět zajistíte uvázáním očka. Než poslední očko uvážete, poměřte ještě chapadla tak, aby mezi nimi uprostřed zůstalo několik cm místa pro budoucí hlavičku. Přebývající drát odstřihněte. Navlečené dráty s chapadly vyrobíte 4 a tak získáte celkem 8 chapadel. Drátky chapadel pak uprostřed překládejte přes sebe do kříže a každým jednou otočte. Hvězdičku drátu zamotaných chapadel přilepte tavnou hmotou ke kuličce (hlavě chobotničky).

Nelíbí se vám dráty s tavnou hmotou na bříšku chobotnice? To spraví šnek umotaný z obyčejného provázku přilepený tavnou hmotou. Přilepená nebo fixem dokreslená očka a malá mašlička nebo slušivý střapeček z provázku na hlavě ji udělají prostě roztomilou. 

A teď hurá s modelkou na pláž, terasu, k jezírku, na strom, do knihovny,... a fotíme a fotíme...   

- velikosti korálků a koule těžko radit, záleží na plánované velikosti chobotničky a poměru hlavy k chapadlům. Naše chapadla začínají korálky od 16 mm a končí barevnými minikorálky dokoupenými v papírnictví, hlava je z koule o průměru 5 cm,

 - koulecí očka jsou sice samolepící, ale radši jsme lepení přitvrdili tavnou hmotou, protože na kuličce se dobře nepřilepují pro její zaoblený tvar,

-  kdyby se vám líbila barevná chobotnička, použijte obarvené korálky. 

Kde všude chobotničku zabydlet? U nás se momentálně zaučuje na baristku a dost u toho překáží, jenže je tak roztomilá, že jí odpouštíme.

Další tvořivé inspirace hledejte na našem webu, fb a instagramu. Když přispějete fotkami vašich kreativních nápady, budeme rádi.  

Čáp z kuliček

Čáp z kuliček

Už je to tak. Přiletěl k nám čáp, posadil se do truhlíku s květinami a osvěžit se chodí do zahradního jezírka. Vznikl ze dvou dřevěných kuliček odlišných velikostí a kousků ohebného, ale pevného drátu. Spoje tavnou hmotou jsou nepromokavé a vydrží i dlouhou letní koupel v jezírku.  

Drát je ručně naohýbaný do potřebných tvarů. Potřebujete z něho udrátovat dvě zápichové nožky, které do sebe pro větší pevnost zatočíte, dvě křídla, zobák a krk. V kuličkách drží dráty v předem navrtaných otvorech vyplněných tavnou hmotou. Tentokrát na vrtání mini dírek nepotřebujete elektrickou vrtačku, jen retro ruční nebozízek. Na You Tube najdete video z našeho projektu.   

Drobné rady na konec:

- můžete kuličky natřít bílou barvou, to kdyby se vám zdálo, že mu to v přírodním nesluší nebo byste měli představu větší odolnosti povětrnostním podmínkám,

- tavnou hmotu může nahradit lepidlo typu Herkules, které lépe drží, jen dlouho schne a není trvalé do venkovních podmínek, takže hodně záleží na budoucím čapím místě

 IMG20230415135339

Co ještě vytvořit s kuličkami? Třeba koukněte tady... nebo jinak? Tvořte, foťte a pochlubte se ostatním ve skupině na našem fb a instagramu.

Vlaječková girlanda

Vlaječková girlanda

Bude se hodit na každou zahradní párty nebo jen jako letní dekorace k bazénu. Díky materiálu je trvalá a nepromokavá, vlastně nevyžaduje žádnou další péči. Můžete ji používat opakovaně i několik let třeba jen s obměnou nátěru do jiných barev nebo designů.

Budete potřebovat dřevěné trojúhelníčky, kterým u nás důvěrně říkáme minihory, kovová očka z železářství, tenké lanko nebo pevnější provázek, barvy, možná akrylové fixy na drobnější vzory a to je všechno.   

Trojúhelníčky natřete barvou, pokreslíte libovolnými vzory, přišroubujete kovová očka po dvou na každou kratší stranu trojúhelníku, provlečete provázek a hotovou girlandu zavěsíte kam se hodí. 

Malé rady nakonec:

- kolik trojúhelníčků budete potřebovat neporadíme, záleží na délce prostoru, který potřebujete ogirlandovat,

- prvotní nátěr trojúhelníčků nechejte důkladně zaschnout, než se pustíte do pokreslování vzorů,

- malá kovová očka se lépe zavrtají do dřeva pomocí kleštiček,

- aby vám trojúhelníky nejezdily po lanku jak se jim líbí, udělejte mezi nimi malé uzlíky, které je udrží na určeném místě.

 

Tady najdete na You Tube video, jak se tvořilo u nás. Kdybyste nás chtěli inspirovat fotkami vašich dekorací, jsme na fb a instagramu.