Svítící papírové domečky ve skleněné nádobě

 

Vytvoření sklopapírové světelné dekorace nás stálo kapku trpělivosti, ale záměr se podařil. Papírové domečky působí ve sklenici jemně a díky ledkám i trošku magicky. Jako malá lampička příjemně prosvítí místnost. Snadno si ji uděláte sami. Přinášíme návod v 6 krocích.

Výhodou dekorace je, že motiv se dá kdykoliv vyměnit za jiný jen s minimálními náklady na papírové šablony, a tak si znovu můžete s chutí "zatvořit". Určitě najdete možnosti, jak uchopit i jiná témata, například motiv aktuálního ročního období nebo svátku. Zajímavé může být i ladění barevných papírových šablon k vašemu interieru.

1. Potřebujete papírové domečky a stromy vhodných velikostí, světelnou led strunu na baterie, nůžky nebo zalamovací nůž, bílý polotvrdý papír, pravítko, tužku, lepidlo na papír, tavnou pistoli a skleněnou nádobu. Ta naše má průměr 20 cm, ale nemusíte kupovat nic speciálního. Použijte třeba 4litrovou zavařovací sklenici.

2. Z polotvrdého papíru si podle rozměrů skla naměřte a odstřihněte proužek šikmý po jedné straně. Náš je dlouhý 120cm s šikminou od 2 do 6cm. Museli jsme ho lepidlem na papír slepit z několika částí. Pokud si nejste jisti jakou délku zvolit do vaší sklenice, pomůže vám k představě třeba provázek stočený na jejím dně, podle kterého nakonec papírový proužek odměříte.

3. Proužek bude potřeba 1cm od rovného kraje přehnout a prořezat. Postřihy potom dovolí pruh papíru i s domečky ve skle zatočit do potřebného tvaru.

4. Přilepte tavnou pistolí LED strunu po celé délce papírového proužku v místě ohybu. Postupujte od tenké části proužku k široké, protože jeho širší část bude ve skle uprostřed ukrývat baterie s vypínačem.

5.  Zbývá nalepit na neprostříhanou šikmou část pruhu papírové domečky a stromky v pořadí, jaké se vám líbí. Přilepujte dekorace tak, aby překrývaly horní část proužku z pohledové strany asi jeden centimetr. Papírové šablony tak budou uprostřed výš než vpředu u skla.

6. Nakonec vložte do sklenice vytvarovanou papírovou dekoraci jako "stočeného šneka" od tenké části pruhu po silnější ke středu nádoby a rozsviťte.

Když se budet chtít zeptat, najdete nás na https://www.facebook.com/ozivdomov