Těžítko z kostky

Nevěřili byste, kolik nápadů se zrodí v dětských hlavách, když přemýšlí o dárku pro tatínka k svátku. Některé k nezaplacení, jiné neproveditelné, nakonec s těžítkem se dalo souhlasit. Vyrobit ho z dřevěné kostky polepené fotkami se nám všem zdál být bezva nápad, který hned děti uměly zdůvodnit. Bude se prý tatínkovi hodit, protože pohlídá jeho papíry na stole, když mu do pracovny vletí průvan, až zase nezavřou dveře. A já si uvědomila, že je pro mě výhodné, když ho děti budou umět vyrobit skoro samy.

Děti potřebovaly středně velkou dřevěnou kostku (nakonec dvě), okopírované fotky, pravítko, tužku, nůžky a lepidlo. Trošku jsem pomohla s přípravou, ale potom už je v tom nechala samotné a vida, šlo to. Po dlouhém přebírání fotek vybraly z vlastních a sebevědomě naznaly, že se tatínek bude usmíval i při práci, když se na ně podívá.

 

Přeskočím fázi dlouhé diskuze o tom, kde je na kostce nahoře a kde dole, která strana je ta hlavní a kdo na ní musí být jako nejdůležitější nejvíc vidět, protože po ní už to bylo opravdu RAZ, DVA, TŘI:

 

RAZ 

Zadala jsem práci tak, že si děti naznačí tečkou rohy kostky na fotku a ty potom spojí s pomocí pravítka. Skutečnost byla jiná, děti jednoduše kostku na fotky položily a tužkou obkreslily. Uznávám to jako dobré a nápadité řešení.

 

DVA

Další můj doporučený postup splnilo jen jedno z dětí, které poctivě vystříhalo 6 předkreslených čtverců z kopírovaných fotek. To druhé při čekání na nůžky začalo netrpělivě s vytrháváním obrázků zhruba podle předkreslených čar. 

 

TŘI

Děti potřely lepidlem každou stranu kostky zvlášť a pokaždé hned přilepily vystřiženou fotku. Aby se nevyhodily vytrhané obrázky, pokusili jsme se je společně zachránit a vyrobili další, umělecky pojaté těžítko. Vyštrachali jsme druhou kostku, natřeli ji v rozích na bílo (jako rámeček) a přilepili vytrhané fotky. Vznikla z nouze ctnost s překvapivě dobrým výsledkem.

 

TĚŽÍTKA V  PRAXI

 

Pro inspiraci přidávám záznamy z úvah dětí, co všechno by na kostce ještě mohlo být. Nekonečný gejzír nápadů to byl, takže jen výpisem:

Musíme tam dát fotky celé rodiny, aby na nás všechny tatínek pořád myslel - a začaly chystat fotky široké rodiny včetně babiček, dědečků, strýčků, tetiček, našeho psa a kočky, aby nikdo nechyběl.

Možná tam můžeme dát fotky všeho, co dělá tatínek nejraději - vznikla hromádka fotek táta na kole, v autě, u počítače, u piva, v běžeckém, na kolečkových bruslích, na lyžích, na rybách,...

Třeba tam můžeme dát recepty našich oblíbených jídel, protože tatínek vařit moc neumí a potřebuje poradit, když maminka není doma - tak recepty jsme nakonec nepsali, ale hodně se o nich uvažovalo, protože dětem se to zdálo být supervýhodné. 

 

 Kdybyste nás potřebovali, pište na: https://www.facebook.com/ozivdomov