Kuželky svítící ve tmě

Ploché dřevěné kuželky zabaví celou rodinku doma i venku. Když je vylepšíte svítícím nátěrem, máte o zábavu postaráno i za tmy. Jak početnou armádu dřevěných človíčků budete doma mít je na vaší volbě, stejně tak barevnost, tematický výběr obrázků a oboustrannost. Tyhle detaily pak ovlivní možnosti budoucí hry s kuželkami. Samozřejmě dřevěná koule se bude určitě hodit.

Pořídili jsme nejdříve základní sadu 6 kusů kuželek velikosti M a dřevěnou kouli 7cm. Záhy se zjistilo, že varianty hry vyžaduji více kuželek a dokonce různé velikosti koulí. Video z našeho tvoření a her najdete tady.

Přední stranu jsme natřeli barvou svítící ve tmě. Ukázalo se to jako dobrý nápad pro víc večerní zábavy s úsporou elektřiny.  

Bočním hranám jsme dopřáli barvy a na svítící přední stranu dokreslili černým akrylovým fixem obrázky zvířátek. Ta jsme si pro jistotu předkreslili tužkou ještě před nátěrem světelnou barvou, takže s obtažením obrysů mohly pomáhat i děti.  

Na hlavičce kuželky zbývalo kousek místa, napadlo nás očíslovat je. 

Základní hru, která spočívá ve srážení kuželek a sčítání bodů úspěšnosti podle součtu jejich čísel, jsme vylepšili o poznávání barev, zvířátek a čísel s menšími dětmi. Přidali jsme časem další kuželky a děti se potěšily novými přírůstky zvířátek a barev.

Radost ze srážení kuželek za tmy není potřeba popisovat a hledání zvířátek rozestavěných ve tmě taky hodně pobavilo.. 

Za dne i za tmy je zajímavá hra srážení kuželky na přesnost, tedy určitého zvířátka, barvy nebo čísla a ostatní nechat stát. K tomu účelu se hodí menší dřevěné koule a volnější postavení kuželek. 

Hádat na kuželkách postavených zády, které zvířátko ukrývají a srazit opatrně tu správnou? Jde to, ale chce to znalost barev a zapojit paměť, barva boční hrany kuželky zvířátko prozradí.

Zdaleka jsme ještě nevyčerpali všechny možnosti. Co se zadní stranou kuželky? Má také svítit? Má mít nějaké ornamenty nebo grafické vzory jako například karty, různé květiny, stejná či úplně jiná zvířátka? Mohly by si děti předkreslené vzory na zadní straně samy vybarvit akrylovými fixy jako omalovánku?

Něco málo z praxe - pro hru venku je opravdu potřeba bezvětří a rovná pevná plocha se určitě stane výhodou. 

Máte nějaké nápady nebo obrázky? Sem s nimi, jsme na info@ozivdomov.cz a https://www.facebook.com/ozivdomov