Kuličková zvířátka

Veselou interaktivní hru si vyrobíte spolu s dětmi jen z několika dřevěných prvků a kousku kartonu. K práci potřebujete ještě vodou ředitelné barvičky a akrylové popisovače. Hra spočívá v malování zvířátek a jejich přemisťování do prostředí barevných kulis.

Zvířátka na dřevěné kostky jsme už malovali o velikonocích. Tentokrát malujeme na kuličky. Ty nejdříve natřete jednou barvou podle záměru (žlutou kuře, růžovou prasátko, modrou rybku, zelenou žabičku,...) a potom akrylovým fixem dokreslete obrysy a detaily zvířátka. Pro ukázku přidáváme několik kulatých zvířátek nafocených zepředu, zezadu a zespod. Existuje ještě spousta dalších, která se na kuličku vejdou. Věřte tomu, že při trošce fantazie i žirafa, slon nebo had.  

Umístění některého zvířátka do kulatého tvaru je prostorově náročná výzva. Doporučujeme předkreslit si obrysy tužkou a následně "naostro" tužku přebarvit fixem. Jen tak si budete jistí, že kočka nebude mít ocas na hlavě a oči na bříšku. Však tužku nakonec po zaschnutí všech barev (a to je důležité sdělení, až po dokonalém zaschnutí všech barev) vygumujete. 

Dál přijdou na řadu kulisy. Na našem YouTube kanálu najdete video z výroby kulis pro kuličková zvířátka.  Bude se hodit dřevěný podnos nebo krabice (to aby se zvířátka nekutálela po zemi) a v něm malovaný karton s otvory pro kuličky. Otvory dobře vystříháte malými nůžkami. Rozestavěné dřevěné kulisy a barva podkladu pak dětem napoví, které zvířátko by se do prostředí hodilo umístit. Ryba ocení modrý rybníček, medvěd hluboký les, tučňák moře pod zasněženou horou, kravička pastvu na louce, pejsek dobře pohlídá domeček za plotem. Dva kartony spojené pěnovou (silnějsí) oboustrannou páskou nabízí z každé strany jiné uspořádání. Pěnová páska zajistí mírné zvýšení kartonu a více prostoru pro kuličky, aby se z otvorů nevykulily..  

Jak dostat některá zvířátka do výšky? Pomocí horké tavné hmoty, ale to je potom natrvalo, nebo přilepením kousků suchých zipů na některá místa (strom, plot, střecha, hora) a na vybraná zvířátka (opice, kočka, medvěd, sova). 

Hrejte si s dětmi, doplňujte zvířátka, obměňujte hrací desky a učte je přitom do jakého prostředí zvířátko patři. Možná oceníte výhodu  dřevěného podnosu, která spočívá ve snadném uskladnění všech drobností na jednom místě. Úklid je lehký i pro děti, takže po každé hře zůstává uklizeno, jak máte rádi. IMG20230415135339

Každý den se těšíme na fotky vašich dílek, pište nám na info@ozivdomov.cz  a pochlubte se svými nápady také ostatním ve skupině na https://www.facebook.com/ozivdomov