Vejce s velikonočními motivy

Vyrobte si "negativní" obrázek pro pozitivní jarní náladu. Tajemství techniky spočívá v pomalování plochy kolem šablony jakéhokoliv jarního motivu a dolepení plastickými detaily. Video postup hledejte na našem You Tube

Na výrobu vlastního velikonočního negativu, budete potřebovat 1, 2, 3, 4,.... dřevěná vejce velikosti M, tvrdý papír, nůžky, barvy, tupovací houbičky a lepidlo typu Herkules. Nebojte se pozvat děti k počítači, nebude to na dlouho. Vyhledejte společně jednoduché jarní motivy, které vystačí jen s obrysem, to znamená že nezaniknou bez detailu. Vytiskněte si je na tvrdší papír, vystříhejte nůžkami a promyslete projekt. Podle něho se totiž dovybavíte drobnými doplňky na dolepování - vlnou na bambulky, peříčky, větvičkami, stuhami, květinami, zvonečky. 

Základ obrázku tvoří podkladový nátěr celého vejce jednou barvou ze všech stran, nebo berte jako podklad přírodní dřevo bez nátěru. Na proschlý podklad položte papírovou šablonu a tupujte plochu kolem ní jinou barvou, k podkladu kontrastní. Tupujte, tzn. poťukávejte kolem šablony téměř suchou houbičkou potřenou minimem neředěné husté barvy, která se do houbičky dobře vtírá štětcem. Šablonu opatrně sejměte hned za mokra, za sucha potom lepidlem typu Herkules dolepte drobné 3D detaily.  

- Lepidlo k dolepení plastických detailů můžete nahradit lepením pomocí tavné pistole, to je výhodné pro dekorace, které budou mít místo venku. 

- Jako u všech podkladových nátěrů čekejte na důkladné proschnutí základové barvy.

- K nanášení barvy nepotřebujete nutně tupovací houbičky, stačí nastříhaná kuchyňská houba na nádobí.

- Důsledně dodržujte při technice tupování práci s hustou barvou, jinak hrozí zatečení pod šablonu a to váš obrázek znehodnotí.

- Když barva pod šablonu přece zateče, jsou ještě opravné prostředky v podobě malého štětečku, základové barvy a jisté ruky.

- Proti podtečení šablony pomůže před barvením její dočasné přilepení v okrajích lepidlem na papír, zbytky lepidla později snadno odstraníte vodou, předtím ale nechejte dobře vyschnout barvu.

- Přebroušení horní tupované barevné vrstvy smirkovým papírem přidá dekoraci patinu.  

     S dalšími nápady jsme pro vás na You Tube, fb a Instagramu. 

Pište nám co vás zajímá a posílejte fotky vašich nápadů pro inspiraci ostatním ve skupině. Těšíme se.