Oživ kostky: Hra z kostek se smajlíky

Už jejich výroba je zábavná a další využití nekonečné. Určitě se hodí mít je doma, na chatě, na dovolené, nebo třeba na táboře. Všude tam, kde je potřeba zabavit i na dlouho někdy docela nesourodou skupinu dětí a dospěláků. Cílem hry je poskládat stejného smajlíka, jakého jste si vybrali na kartičce. Můžete pracovat s barvami, skládáním na čas, omezeným výběrem kostek, tvořit vlastní pravidla a přizpůsobit jejich náročnost věkové skupině hráčů.

1. Krok

Natiskněte nebo namalujte si karty se smajlíky o rozměru 10 x 10cm a počítejte s tím, že každou kartu budete potřebovat 2x. To proto, že jedna zůstane ve hře jako vzorový obrázek, podle kterého hráč skládá dílky, druhá se rozřeže na kostkách. Máte-li zaplnit šest stran na kostkách, musíte mít vždy 6 různých smajlíků v jedné barvě. Pestrosti hry prospívá, když v ní bude více barevných sad. Použili jsme pro ukázku 6 červených a 6 zelených smajlíků, ale doporučujeme vyrobit ve více barvách, vaše hra bude o kus veselejší.

2. Krok

Připravte si lepidlo a dřevěné kostky 5 x 5cm podle počtu barevných smajlíkových sad. na každou barvu přitom počítejte 4kostky. Položte k sobě 4 kostky podle 2. obrázku, potřete je lepidlem, přiložte kartičku se smajlíkem a lehce přitlačte.

3. Krok

Po zaschnutí lepidla přiložte pravítko a ostrým nožem rozřízněte kartu podle velikosti kostek. Dál obracejte kostky a stejným způsobem vždy přilepujte a rozřežte jiného smajlíka stejné barvy, až polepíte kostky ze všech šesti stran. Na další barevnou sadu vezměte vždy další 4 dřevěné kostky a postupujte stejně.

4. Krok

Nakonec přichází nekonečná zábava v podobě skládání smajlíků. Hrejte v libovolném počtu hráčů a podle vlastních pravidel, která obměňujte podle nálady a přiměřeně věku hráčů. Zábavné je společné skládání na čas, při němž si každý z hráčů otočí z balíčku kartu a na povel "start" začne skládat vybraného smajlíka hledáním prvků ze společné hromady kostek, nejrychlejší vyhrává. Nebo každý z hráčů dostane vlastní barevnou sadu a na čas vždy poskládá smajlíka, kterého mu protihráč kartou určí. Pravidla mohou vyžadovat složení vícebarevného nebo poloplačícího smajlíka a další varianty hry.  

Když nás budete potřebovat, jsme na https://www.facebook.com/ozivdomov